Search engine marketing Nedir, SEO Nasıl Yapılır

SEO Nedir, Search engine marketing Nasıl Yapılır ?
“Web optimization Nedir” (Seo), kısaltmasıdır. Arama motorları Website positioning işlemleri ile Net sitelerini daha kolay bir şekilde taraması için yapılan teknik kriter düzenlemelerdir. (Search engine optimisation) Türkçe de Arama motoru optimizasyonu demektir.

Search engine optimisation, bir Website sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm iyileştirme çalışmaları olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu yani Search engine marketing ile amaç World-wide-web sitesinin değerini artırarak arama motorunda daha üst sıralara çıkması ve dolayısı ile internet site ziyaretçi sayısının artworkırılmasıdır.

Search engine optimization,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. Internet site içi ve web page dışı Search engine optimization olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında yükselmek advertisementına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

Website positioning, Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

Search engine optimization’nun temel amacı, açılımı itibariyle “Arama Motoru Optimizasyonu” yani Arama Motorlarında üst sıralarda listelenmektir. Bu amaç da, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

Search engine optimisation; sitelerin doğal yollarla ulaşamayacakları World-wide-web popülerliğine, doğal görünen yöntemler kullanarak ulaşma sanatıdır. Bu web popülerliği, beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Search engine optimisation İnternet reklamcılığının en prestijli ve getirisi yüksek pazarlama stratejisidir.

”Web optimization” Google dahil yandex, bing gibi bütün arama motorlarında dönüşüm sağlayan kelimelerde ilk sayfaya gelmek ve üst sıralara çıkmasıdır. Bu çalışmaya bağlı olarak ilgili sektörde yer edinmek için yapılan tüm dijital tanıtım çalışmalardır. SEO İngilizce açılımı Search Engine Optimization Türkçe karşılığı olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelime öbeğinin kısaltılması şeklinde kullanılmaktadır.

Bu dijital pazarlama çalışmalarının doğal sonucu olarak marka bilinirliği artar, müşteri potansiyelinde ve sayısında artworkış olur. Nihayetinde ise ürün , hizmet satışları pozitif yönde etkilenir. Kurumsal büyüme , satış artworkışı, marka bilinirliğinde artworkış, fiziksel gelişme bu yüzden Website positioning çalışması ile doğru orantılı olarak ilerler diyebiliriz.

Bu yazımızı okuyarak sizde dijital pazarlama ajansı ile çalışmadan önce çalışmaların hangi aşamalardan ibaret olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Örnek verecek olursak teknik seo, içerik kalite analizi, kod yapısı, google politikalarına uyumluluk, kaliteli backlink edinme, sosyal medya çalışmaları, içerik ve site kodların Search engine optimization uyumlu hale getirilmesi,diğer arama motorları algoritmalarına uyumlu olarak pozitif değişiklikler yapmak bunlar arasında sayılabilir.

bu
Search engine marketing nedir Search engine optimisation nasıl yapılır ?
Web optimization çalışması süreci içinde organik çalışma nasıl yapılır diye soracak olursak. Bu soru için verilebilecek en Web cevap organik ve doğal çalışma tekniklerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Genel hatları ile bir Web optimization çalışmasında nelerin nasıl yapıldığını saymak gerekirse ;

Web page kodlarının arama motoru optimizasyonu uyumlu olacak şekilde improve edilmesi
Website positioning analiz araçlarının etkin bir şekilde kullanılması
Rakip sitenin çalışmalarını takip etmek
Backlink sorgulama siteleri ile rakip sitelerin aldığı bağlantıları takip etmek ve buna göre bir yöntem geliştirmek.
Web page hızı arama motorları tarafından sevilecek düzeye getirilmesi
İçeriğin makale yazım kurallarına uyacak şekilde düzenlenmesi
Resimlerin hem boyut hem de özgünlük yönünden kontrolü
Doğal backlink alımı ile sitenize daha fazla referans sağlanması
Rich Snippet ( Yapısal veri kullanımı )
Anahtar kelimeleri bulma, analiz etme ve içeriklere yön verme çalışması
Sitede bulunan içeriklerin yeterli uzunlukta olması için incelemeler yapıması
Aşırı seoy’a ve spam’e yol açacak etkenlerden uzak durmak
İçeriği ilk giren olmaya ve özgün olmaya gayret etmek
Uygun bir domain tespiti
Sayfa otoritesinin artworkırılması için çalışmalar yapılması
Yerel Website positioning dizinlerine kayıt
Sosyal medya yönetimi ile sosyal sinyallerin artworkırılması. Böylece marka bilinirliğine katkıda bulunmak
İtibar yönetimi ile firma , marka güvenini artworkırmak
Google kalite politikalarına uygunluk
Responsive tasarım ile tüm mobil cihazlarda ergonomik kullanımın elde edilmesi 2018 yılından itibaren AMP gibi teknolojilerin kullanılması.
Yapısal veri kullanarak kullanıcıya daha verimli içerik sunmak
Yelp gibi iş ile ilgili dizinlere kayıt işlemleri
Search engine optimization çalışmasını etkileyen faktörler nelerdir ?
Dünyanın en iyi dijital pazarlama araçlarından biri olan Semrush verilerine göre bir kelimede google arama motorunda başarı sağlayabilmek için gerekli faktörlerle ilgili detaylı bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada 600 binden fazla kelime analiz ve onbin civarında web site analiz edilmiştir. Araştırma sonrasında ortaya çıkan sonuçlara göre Search engine optimization başarısın etkileyen faktörler şu şekilde belirlenmiştir. Vaka analizlerinin ve deneysel çalışmaların teori bilgilere göre çok daha kaliteli olduğu düşünüldüğünde bu faktörleri ezberlemek gerekir diye düşünüyoruz.

Direk web site ziyaretleri ( Marka bilinirliğinin yüksek olduğunu gösterir )
Sitede kalma süresi ( time on website )
Ortalama oturum başı sayfa sayısı ( pages for every session )
Hemen çıkma oranı ( bounce amount )
Siteye verilen bağlantıların area sayısı ( referrin domain )
Siteye verilen toplam backlink sayısı ( total backlinks )
Siteye bağlantı veren toplam IP sayısı
İçerik uzunluğu ve kalitesi ( content duration )
SSL sertifikası ( Https )
Web-site içinde anahtar kelimenin anchor olarak kullanılması
Internet site içinde anahtar kelimenin yazı içlerinde kullanılması
Anahtar kelime yoğunluğu ( key phrase density )
Anahtar kelimenin yazı başlığında ( meta title ) geçmesi
Anahtar kelimenin açıklama ( meta description ) içerisinde geçirilmesi
İçerikte video olması çAlright önemlidir, sayfada kalma süresini de doğal olarak artworkırır.
Semantik Search engine optimisation nedir ?
Semantik Search engine marketing gizli anlamsal bağlantıların konu içinde kullanılarak hem kullanıcı deneyimini artırmayı hemde google yapay zeka algoritmasına uyumluluğu ifade eder. İçerik oluştururken o konu ile ilgili, bağlantılı terimlerin, başlıkları, alt başlıkların makale içinde kullanılması semantik Website positioning uygulaması için yeterlidir. LSI ( Latent Semantic Indexing – Gizli Anlamsal Uyum ) uyumlu makale üretmek için LSI key word araçlarından https://lsigraph.com/ sitesini kullanabilirsiniz. Yine https://kwfinder.com/ aracıda oldukça işe yarar ve gizli anlamsal uyumlu anahtar kelime üretme aracı olarak kullanılabilir.

Sem nedir ?
Search engine optimisation ile Search Engine Marketing ( sem ) kavramları ve arasındaki ilişkiyi yeri gelmişken anlatalım. Website positioning organik arama sonuçlarında başarılı olmak ve daha fazla trafik sağlamak için çalışmaktır. Sem ise bir reklam bütçesi ile ziyaretçi trafiğini artırma çalışmasıdır. ( Google Adwords , facebook reklam gibi ). Sem ile sürekli reklam gideriniz olur.

İyi bir Web optimization çalışmasında ise çOkay daha ekonomik şekilde hiç bir reklam gideri olmaksızın sitenize gelen ziyaretçi sayısı artworkırılabilir. Ve buna bağlı olarak müşteri potansiyelinizi yükseltebilirsiniz. Bu işlemler hakkında bilgi almak için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya veya hangi ilde olduğunuz hiç fark etmemektedir. Bizlere iletişim sayfamızdan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Siteyi daha fazla kişinin ziyaret etmesi nasıl sağlanır ?
Reklam ile siteye giren sayısını artworkırmak
Google Adwords, Fb ve instagram reklamları ile ücreti mukabilinde google ‘da ilk sayfada kolayca yer alabilirsiniz. Bu yöntem yukarıda da belirttiğimiz gibi sürekli bir reklam bütçesi gerektirir. Bulunduğunuz sektörde rekabet oranının yüksek olması bu giderlerin daha da artmasına sebep olur. Günümüzde bir reklam tıklamasının 15 TL yi bulduğu sektörler vardır. Bu da kaba bir hesapla sitenize ten ziyaretçi gelmesi maliyetinin 150 TL olduğu anlamına gelmektedir.

Organik Website positioning yöntemleri kullanarak trafik arttırma
Bu yöntemin en güzel tarafı reklam masraflarının lessen edilmesidir. Doğal sonuçlarda çıkmanın ayrıca kullanıcılara sıcak geldiğine ve daha fazla güven verdiğine dair araştırmalar vardır. Bu şekilde arama sonuçlarında çıkmak için yapılan bazı temel çalışmalar vardır. Bunları genel kapsamda özetlemek gerekirse ; strateji belirleme, içerik optimizasyonu, sosyal medya çalışma stratejisi, kullanıcı deneyimini artırma vb. işlemlerdir.

Sosyal medyayı etkin şekilde kullanma
Sosyal medya da Online sitelerinin alternatif trafik kaynaklarından biridir. Kimi siteler organik trafiğin yanı sıra ciddi derecede hit akışını bu kaynaklardan sağlarlar. Bu yüzden kaliteli sosyal medya hesaplarının marka bilinirliğine ve müşteri artworkışına ciddi etkisi olacaktır.

Siteye doğrudan girişlerin artırılması
Marka bilinirliğinin doğal bir sonucu olarak insanların sitenize direk girişlerinin artması da beklenir. Hatta Semrush verilerine gire direk trafik Website positioning başarısına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. Farklı trafik kaynaklarından biri olan doğrudan girişler de bu yüzden oldukça önemli bir veri olarak kabul ediliyor.

Search engine marketing fiyat teklifi hazırlarken aşağıdaki kriterlere göz önünde bulundurmaktayız.

Hangi kelimeler için çalışma istiyorsunuz
Kaç kelime için optimizasyon yaptırmak istiyorsunuz
Sitenizin halihazırdaki google otorite ve seo değeri nedir
Sektörünüzdeki rekabet oranı
Web optimization ne demek , açılımı nedir diyenler ve arama motoru optimizasyonu hakkında öğremeye yeni başlayanlar için ayrıntılı ücretsiz bir Search engine optimization kitabı önerisi yapmak istiyorum. Bu kitap google tarafından hazırlanmış ve başlangıç seviye Web optimization bilgisi olan kişilere hitap etmektedir.

Unutmayın ! google ‘ da ilk sayfada çıkmak günlük , haftalık , aylık bir iş değildir. Düzenli olarak yapılması gereken bir çalışmadır.

Search engine marketing Nasıl Yapılır ? – Popülarite
Website positioning bir nevi doğal bir popülarite sağlama sanatıdır. Bu popülariteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi Search engine marketing Uzmanları sayılırlar.

Popülarite kelimesini World-wide-web dünyası için meşhur olmak kelimesiyle ifade edebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla mümkün olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların sonucu olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google, bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve internet site hakkında yapılan connection ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi, açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru sonuçlarına doğrudan yansıtılır.

Search engine marketing Nasıl Yapılır ? – Doğallık
Doğallık, Website positioning çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google’ın yükseltme mantığı doğal bir popülarite esasına dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay durumlar fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra olumsuz olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz etki yansıtılır.

Doğal popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm Search engine marketing Çalışmaları, web-site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi faydalı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir makalenin forumlar, bloglar ve sosyal medya gibi SEO’ya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması, kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçekten hizmet eden faydalı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Doğallık algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanı, uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin doğal ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Search engine optimisation Fiyatları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *